Izračun dolžine slovenske obale s pomočjo programa Wolfram Mathematica
Blaž Poljanec, Fakulteta za matematiko in fiziko, UL, blaz.poljanec@student.fmf.uni-lj.si
Zanima nas, kako dolga je slovenska obala. Pri tem nam bo v pomoč paradoks Benoita Mandelbrota (matematik; 1924-2010). V svojem članku iz leta 1967 'Kako dolga je angleška obala?' se ukvarja s tem, da dolžina obale ni točno določena oziroma jo je težko določiti. Pri tem vprašanju si je pomagal s fraktali (posameznimi manjšimi deli celote). Za preučevanje je vzel angleško obalo. Ker pa linija obale ni pravilnih, ravnih oblik, je dolžina odvisna od velikosti izbranih fraktalov. Prišel je do zaključka, da manjši kot so fraktali, bolj se prilegajo obali in posledično bolj natančno izmerijo njeno dolžino.Blaž Poljanec, Fakulteta za matematiko in fiziko, UL, blaz.poljanec@student.fmf.uni-lj.si
Nas zanima slovenska obala. Dolžino slednje bomo izračunali z Wolfram Mathematico. Gre za matematični program, ki nam prihrani ogromno časa pri samem računanju. Povezan je tudi z internetnim programom Wolfram Alpha, ki združuje znanja iz mnogih področij, ne zgolj iz matematike. Ta dva programa uporabnikom po celem svetu nudita veliko možnosti za ustvarjanje raznih prikazov. Nekateri so dostopni tudi na spletnem mestu Wolfram Demonstrations Project. Tam se nahaja tudi naš zgled, ''How Long Is The Coast Of Britain'' (dostopen na: http://demonstrations.wolfram.com/HowLongIsTheCoastOfBritain/).
Na predavanju si bomo ogledali, kako v Wolfram Mathematici s pomočjo ukaza Manipulate in drugih, z njim povezanih ukazov, čimbolj natančno prikazati dolžino slovenske obale po prej omenjenem paradoksu in zgledu.